کسب و کار در کانادا

طبق اعلام سازمان CFIB میانگین نرخ خالی شغل در کسب و کار کانادا برای چهار فصل متوالی ۲ الی ۳ درصد بوده است. این بدان معناست که ۴۲۹٫۰۰۰ شغل در بخش خصوصی در مدت چهار ماه، در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ بدون نیروی کار خالی مانده اند. در واقع حاکی از ۲۳٫۰۰۰ نفر بیشتر از سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸ است.

“اگرچه به نظر می رسد اقداماتی انجام شده است اما هنوز برخی از بازارهای کار در کانادا وجود دارند که با کمبود نیرو مواجه هستند و در صورت اصلاح همچنان از لحاظ نرخ متوسط ملی بالاتر خواهد رفت.” نرخ شغل خالی مانده تحت تأثیر چشم اندازهای آینده، اندازه کسب و کار (Business in Canada) و ویژگی های خاص آنها است.

ما همچنین شاهد فشار شدید برای افزایش دستمزدها در شرکتهایی هستیم که جای خالی دارند. “در حالی که این میزان از فرصت های شغلی نشانه ای از رشد اقتصادی است، ما کمبود نیروی کار نباید مانع موفقیت کسب و کار شود.” در این سه ماهه گذشته کارفرمایان با حداقل یک جای خالی، متوسط سطح دستمزد سازمان را ۲٫۳ درصد افزایش داده اند، در حالی که مشاغل که شغل خالی نداشتند افزایش ۱٫۵ درصد را در دستور کار خود قرار دادند. بخش های جغرافیای استان و صنعت نیز در تعیین نرخ جای خالی نقش اساسی دارند.

جای خالی ها براساس استان:

نرخ خالی اشتغال بخش خصوصی در بریتیش کلمبیا و کبک بالاترین میزان بود و ۹/۳ درصد به آن اختصاص داشت. در کبک، ۱۱۶۰۰۰ شغل خالی مانده و در برتیش کلمبیا ۷۴۷۰۰ شغل بدون نیروی کار وجود دارد. نرخ جای خالی در B.C از سال گذشته اندکی بالا رفته است، در حالی که کبک نسبت به سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ کاهش جزئی را در کسب و کار در کانادا به ثبت رسانده است.

انتاریو و نیوبرانزویک با میانگین ملی اختلاف نزدیکی داشتند. انتاریو با ۲/۳ درصد، در حالی که روند افزایش نیوبرانزویک به ۳٫۱ درصد همچنان کمی پایین تر بود. نرخ ها در بخش هایی از کشور مانند Manitoba روند صعودی دارند، جایی که نرخ جای خالی در این سه ماه ۲٫۶ درصد بود. این رقم بیانگر ۱۱٫۵۰۰ شغل پرنشده است. جزیره پرنس ادوارد پس از افزایش ۰٫۲ درصد نسبت به سه ماهه قبلی، اکنون ۲٫۲ درصد است که بیشتر از استان های دیگر است. نرخ شغل خالی در نیوفاندلند و لابرادور تا ۲٫۰ درصد افزایش یافته است. در نوا اسکوشیا ۲٫۳ درصد نرخ خالی شغل بوده و تغییر نکرده است.

anjoman kasb o kar 600x338 - انجمن کسب و کار کانادا | کمبود نیروی کار | مهاجرت کاری افق

در ساسکاچوان و آلبرتا این نرخ کاهش یافته است. در ساسکاچوان، میزان خالی بودن شغل بخش خصوصی با اندکی کاهش به ۲٫۱ درصد رسیده و در واقع ۷،۴۰۰ شغل بدون کارمند یا کارگر بوده است. همچنین آلبرتا با کاهش جزئی به ۱٫۹ درصد رسیده است که کمترین میزان در کل کشور است.

در جدول ذیل، جایگاه های شغل خالی مانده بر اساس هر استان نشان داده شده است:

مشاغل بدون شاغلتغییرنرخ خالی بودناستان
۱۱۶,۰۰۰ ۳٫۹%کبک
۷۴,۷۰۰+۰٫۱%۳٫۹%بریتیش کلمبیا
۱۶۹,۹۰۰-۰٫۱%۳٫۲%انتاریو
۷,۴۰۰+۰٫۱%۳٫۱%نیو برانزویک
۱۱,۵۰۰+۰٫۱%۲٫۶%منیتوبا
۷,۱۰۰ ۲٫۳%نوا اسکوشیا
۱,۰۰۰+۰٫۲%۲٫۲%جزیره پرنس ادوارد
۷,۴۰۰-۰٫۱%۲٫۱%ساسکاچوان
۳,۰۰۰+۰٫۱%۲٫۰%نیو فاندلند و لابرادور
۳۱,۳۰۰-۰٫۱%۱٫۹%آلبرتا

 

برنامه های مهاجرت کانادا:

کانادا برای رفع این مشکل از برنامه های مهاجرتی استفاده کرده تا از این طریق بتواند کارفرمایان را با کارگران دارای مهارت که قصد مهاجرت به کانادا دارند، مرتبط سازد.

اکسپرس اینتری:

با اینکه اکسپرس انتری یک سیستم است نه برنامه مهاجرتی، اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا از این سیستم برای انتخاب تعدادی متقاضی مهاجرت کاری  به کانادا در کسب و کار برای اقامت دائم استفاده می کند. این اداره این کار را از طریق سه برنامه زیر انجام می دهد:

 • Federal killed Worker Program
 • Canadian Federal Skilled Trades Class
 • Canadian Experience Class

همچنین برخی از برنامه های مهاجرت استانی جزو سیستم اکسپرس انتری هستند.

بریتیش کلمبیا:

Pilot Tech Program Nominee Tech

در واقع برای جذب نیروی کار خارجی در بخش فناوری می باشد برای جذب افرادی است که می خواهند در غربی ترین استان کانادا زندگی و کار کنند. متقاضیان دارای پیشنهاد شغلی در یکی از ۲۹ مشاغل در بخش فناوری هستند، برای دریافت دعوتنامه درخواست (ITA) در یک قرعه کشی هفتگی وارد می شوند. این پایلوت در سال ۲۰۱۷ به عنوان پاسخی به تقاضای استان برای نیروی کار فنی راه اندازی شد و تا ژوئن سال ۲۰۲۰ تمدید می شود.

مناطق آتلانتیک کانادا:

پایلوت مهاجرت آتلانتیک (Atlantic Immigration Pilot Program) به کارفرمایان در یکی از چهار استان آتلانتیک کانادا اجازه می دهد تا در مدت زمان نسبتاً کوتاهی نیروی کسب و کار بین المللی را استخدام کنند. استانهای شرکت کننده شامل نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، نوا اسکوشیا و جزیره پرنس ادوارد هستند.

مهاجرت به مناطق شمالی روستایی :

پایلوت مهاجرت به مناطق روستایی و شمالی نیازهای جوامع روستایی خارج از استان های آتلانتیک و استان کبک را برطرف می کند. جوامعی با جمعیتی کمتر از ۵۰٫۰۰۰ نفر که در بیش از ۷۵ کیلومتری یک کلان شهر واقع شده اند، قادر به همکاری با IRCC برای طراحی برنامه های مهاجرتی هستند که نیازهای آنها را پشتیبانی می کنند. دولت کانادا هنوز جزییاتی درباره نحوه مهاجرت نامزدها از طریق این پایلوت را اعلام نکرده است. منیتوبا از قبل دارای سیستم محور جامعه است و سیستمی را طراحی کرده است که مرتبط به اکسپرس اینتری است و متقاضیان در شغل های ذیل می توانند شاغل باشند:

 • جوشکار
 • نجاران
 • آشپزها
 • لوله کش

کبک:

استان کبک سیستم مهاجرتی خاص خود را در خارج از Express Entry دارد. متقاضیان علاقمند به مهاجرت از طریق یک برنامه اقتصادی، کاری در کبک می توانند از طریق یکی از راه های زیر درخواست CSQ کنند:

 • Quebec Skilled Worker Program
 • Programme de l’expérience québécoise(Quebec Experience Class, PEQ)
 • Quebec Investor Program
 • Quebec Entrepreneur Program
 • Quebec Self-Employed Person Program

گواهینامه انتخاب کبک (CSQ) سندی است که توسط وزارت مهاجرت کبک صادر شده و دارنده می تواند با موفقیت در کبک  ساکن شود.

بهترین راه گرفتن ویزای کار در کانادا، مهاجرت کاری به کانادا، و دیگر خدمات کشور کانادا با توجه به شرایط شغلی افراد می تواند متفاوت باشد. لذا برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سریع ترین روش مهاجرت که متناسب با شرایط شغل و کار شما می باشد با کارشناسان و وکلای زبده مهاجرتی و اقامتی کانادا در شرکت بین المللی افق مشورت کنید و برای راهنمایی بیشتر در این زمینه با شماره ۰۵۱۳۱۰۷۱ تماس حاصل فرمایید.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا