اقتصاد آمریکا به دلیل سیاست های ممنوعیت قبول مهاجرت کانادا، ترامپ به مبلغ ۱۰۰ میلیارد دلار ضرر کرد

بر اساس گزارش جدید، محدودیت مهاجرت به کانادا برای اقتصاد ایالات متحده هزینه بر شده است و با ضرر جدی مواجهه شده است. در ۲۲ ژوئن سال ۲۰۲۰، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا، دستورالعملی را برای محدود كردن تعداد ویزاهای مبتنی بر ویزای کار ایالات متحده برای تا پایان سال ۲۰۲۰ امضا كرد. این شامل ویزاهای مبتنی بر اشتغال تحت H-1B ،H-2، دسته های J و L می باشد. به گفته دولت ترامپ، هدف از این دستورالعمل اجرایی، حمایت از کارگران آمریکایی در هنگام شیوع ویروس کرونا است و با این دستورالعمل از کارگران امریکایی محافظت کرده است.

در یک مطالعه جدید، Brookings Institution، که یک موسسه تحقیقاتی برجسته ایالات متحده است، تخمین زده است که این دستورالعمل برای اقتصاد ایالات متحده ۱۰۰ میلیارد دلار خسارت جدی داشته است. Brookings تخمین می زند که این حکم منجر به این شده که ۲۰۰۰۰۰ کارگر خارجی و افراد تحت تکفل آنها امسال نتوانند وارد ایالات متحده شوند. هنگام مقایسه ارزیابی شرکتها در فهرست Fortune 500 قبل و بعد از اعلام، Brookings به کاهش ۱۰۰ میلیارد دلاری در ارزیابی بازار شرکتهای پس از دستورالعمل اجرایی دست یافت.

با این حال، یک نکته را باید بخاطر داشته باشید این است که ارزیابی بازار شرکتها در فهرست Fortune 500 در سراسر بیماری همه گیری ویروس COVID-19 بی ثبات بوده و در حال نوسان بوده است. علاوه بر این، کاهش ارزش ارزیابی های بازار لزوما به معنای “از دست دادن” ۱۰۰ میلیارد دلار نیست، زیرا ارزیابی بازار Fortune 500 احتمالاً پس از همه گیری بهبود خواهد یافت و دوباره بازخواهد گشت. این وجود، این مطالعه اهمیت مهاجرت به اقتصاد ایالات متحده را برجسته تر می کند. به همین ترتیب، مهاجرت برای اقتصاد کانادا از اهمیت قابل توجهی برخوردار است، به همین دلیل کانادا همچنان بیش از ۳۴۰،۰۰۰ اقامت دائم جدید را در سال مورد هدف قرار می دهد.

سیستم مهاجرت کانادا و شباهت های اجتماعی و اقتصاد آن با ایالات متحده امریکا منجر شده است تا تعداد بیشتری از ساکنان ایالات متحده به کانادا در سال های اخیر مهاجرت کنند. چگونه ساکنان و شهروندان ایالات متحده می توانند به کانادا مهاجرت کنند. کانادا بیش از ۱۰۰ مسیر مهاجرتی مختلف مبتنی بر شایستگی برای کسانی که می خواهند به عنوان کارگران ماهر Skilled Worker در ایالات متحده ساکن هستند می توانند برای اخذ اقامت دائم کانادا از آن استفاده کنند. متقاضیان مهاجرت از نظر سن، تحصیلات، مهارت زبان انگلیسی، سابقه کار، روابط خانوادگی در کانادا و معیارهای دیگر از جمله اینکه آیا آنها در کانادا کار کرده اند و یا تحصیل کرده اند و اینکه آیا از قبل شغل قبلی دارند، ارزیابی و امتیاز دهی می شوند. برای موفقیت در سیستم مهاجرت کانادا نیازی به پیشنهاد شغلی ندارید. ساکنان و شهروندان ایالات متحده اغلب به عنوان کارگران ماهر از طریق Express Entry مهاجرت می کنند همچنین آنها از طریق سیتم اریما (کبک) و همچنین خود اشتغالی نیز مهاجرت می کنند.

ofogh 189 02 300x200 - ضرر اقتصاد آمریکا در سیاست های ممنوعیت قبول مهاجرت کانادا
Express Entry اصلی ترین سیستم مدیریت برنامه کانادا برای کارگران ماهر است. هر ساله استقبال زیادی نیز خواهد شد. هر دو هفته، ادره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا IRCC قرعه کشی اکسپرس اینتری را برگزار می کند. متقاضیان واجد شرایط از این طریق با توجه به امتیازی که دریافت کرده اند در این رقابت دعوتنامه دریافت خواهند کرد. در واقع متقاضیانی که بالاترین امتیاز را دارند دعوتنامه جهت اقامت دائم را دریافت خواهند کرد. پس از ارسال درخواست اقامت دائم، IRCC قصد دارد درخواست شما را پردازش کند و ظرف شش ماه یا کمتر وضعیت اقامت دائم را به شما اعطا می کند. بعد از Express Entry، دومین بهترین روش مهاجرت از ایالات متحده به عنوان یک کارگر ماهر از طریق برنامه نامزدهای استانی PNP است.

تقریباً تمام استان ها و سرزمین های کانادا با استفاده از PNP مهاجران را برای کار و اقتصاد در مهاجرت به این کشور معرفی می کنند که می توانند نیازهای بازار کار محلی خود را برآورده کنند. می توانید مستقیماً به PNP یک استان یا یک سرزمین مراجعه کنید. در صورت دریافت گواهی نامزدی، می توانید درخواست اقامت دائم خود را به IRCC ارائه دهید. زیرا با دریافت گواهی نامزدی شما ۶۰۰ امتیاز اضافی دریافت خواهید کرد که در قرعه کشی بعدی در سیستم اکسپرس اینتری به طور حتم دعوتنامه برای اقامت دائم کانادا دریافت خواهید کرد. اگر واجد شرایط Express Entry هستید، بهترین گزینه ایجاد پروفایل Express Entry است. استانها و سرزمین ها علاوه بر اینکه توسط IRCC مورد توجه قرار می گیرند، می توانند پروفتیل شما را بررسی کرده و برای درخواست دعوت به PNP آنها از شما دعوت کنند. سپس می توانید از گواهینامه نامزدی که به دست آوردید برای دریافت ۶۰۰ امتیاز اضافی تحت Express Entry استفاده کنید که اساساً موفقیت شما را از طریق Express Entry تضمین می کند.

از جمله دیگر گزینه های مهاجرت کارگران ماهر Skilled Worker در کانادا می توان به مسیرهای مهاجرت کبک و مسیرهایی برای مهاجران تجاری مانند افراد خوداشتغال اشاره کرد. علیرغم شیوع ویروس کرونا و محدودیت ها ایجاد شده دولت کانادا همچنان پروفایل های علاقمندی را بررسی و به درخواست های اقامت دائم رسیدگی می کند.

ویزای کار در کانادا به دو دسته تقسیم می شود:

  • برخی از مجوزهای کار یا همان ویزای کار نیاز به ارزیابی اثر بازار کار یا همان (Labour Market Impact Assessment (LMIA دارند. کانادا از LMIA برای تعیین تأثیر اقتصاد مهاجرت کارگران خارجی بر بازار کار کانادا استفاده می کند.
  • بعضی از مشاغل که نیاز به حکم LMIA دارند کارفرمایان کانادایی درخواست LMIA را به دولت کانادا ارائه می دهند. اگر دولت موافقت کند که استخدام کارگر خارجی به کارگران کانادایی آسیب نمی رساند، درخواست LMIA شما تأیید می شود.

اکثر کارگران خارجی نیازی به LMIA نیاز ندارند. به عنوان مثال، اگر کار آنها در کانادا تحت مقررات توافق نامه ایالات متحده، کانادا – مکزیک USMCA باشد، شهروندان ایالات متحده ممکن است واجد شرایط کار در کانادا بدون نیاز به LMIA باشند. این توافق نامه در کانادا “CUSMA” نام دارد و قبلاً توسط “NAFTA” منعقد می شد. یکی دیگر از گزینه های محبوب از سال ۲۰۱۷ برای ساکنان ایالات متحده و شهروندان، جریان جهانی استعدادهای درخشان کانادا است. GTS Global Talent Stream پردازش اولویت را به استعدادهای جهانی که مایل به ورود به کانادا هستند می دهد. اگرچه LMIA مورد نیاز است، اما بررسی درخواست ها معمولاً حدود یک ماه زمان خواهد برد.

موسسه بین المللی افق با سال ها سابقه درخشان در امر مهاجرت تحصیلی و دیگر روش های مهاجرت از جمله اکسپرس اینتری و… آماده خدمات رسانی به شما عزیزان خواهند بود. با توجه به پذیرش های دولت کانادا امسال و برنامه آن در سال های آینده کانادا می تواند بهترین گزینه مهاجرتی شما عزیزان باشد.