اجازه کار پس از فارغ التحصیلی در کانادا

فارغ التحصیلان بین المللی از این پس دیگر نیازی به ماندن در کانادا ندارند تا به درخواست ویزای کار کانادا پس از فارغ التحصیلی یا  PGWP  رسیدگی شود.

از تاریخ ۲۱ فوریه ، فارغ التحصیلان واجد شرایط برای کار تمام وقت بدون ویزای کار ، حتی در صورت ترک و ورود مجدد به کشور کانادا ، به صورت قانونی می توانند در کانادا کار کنند.

دانشجویان بین المللی قبل از اتمام مجوز تحصیل باید درخواست PGWP کنند تا اجازه کار تمام وقت را داشته باشند.این رسیدگی ممکن است  تا ۹۰ روز طول بکشد.

برای کار در کانادا بدون مجوز کار ، متقاضیان PGWP باید شرایط زیر را داشته باشند:

  • آنها در زمان درخواست PGWP ویزای تحصیلی معتبر داشته باشند.
  • آنها دوره تحصیلی خود را به اتمام رسانده و مدرک خود را دریافت کرده باشند.
  • آنها به صورت تمام وقت تحصیل کرده که حداقل دوره تحصیلی آنها کمتر از شش ماه نبوده باشد
  • آنها بیش از ۲۰ ساعت در هفته در طول برنامه تحصیلی خود کار نکرده باشند.

اگر دولت فدرال با  درخواست ویزای کار امتناع ورزد ، فارغ التحصیل باید به محض اطلاع یافتن از این تصمیم وزارت مهاجرت کانادا ، کار خود را متوقف کند.

PGWP و اقامت دائم کانادا

پس از اتمام دوره تحصیلی ، ممکن است برخی دانشجویان بین المللی واجد شرایط اقامت و کار در کانادا با PGWP باشند.

اگر درخواست آنها برای اجازه کار تأیید شود ، فارغ التحصیلان بین المللی می توانند به مدت هشت ماه تا سه سال در کانادا بمانند و مشغول به کار شوند.

اگر هدف نهایی استقرار در کانادا باشد ، تجربه کاری بدست آمده از طریق PGWP می تواند مسیر یک فارغ التحصیل را برای اقامت دائم کانادا از طریق سیستم Express Entry تسهیل کند.

Express Entry سیستمی برای مهاجرت به کانادا است که در سه دسته اصلی کارگر ماهر فدرال ، مشاغل دارای مهارت و تجربه کار کانادایی از سراسر جهان بر اساس امتیازات و معیارهایی مهاجر می پذیرد.

متقاضیان بر اساس امتیازی که در سیستم جامع رتبه بندی دارند دسته بندی می شوند؛ این سیستم به کاندیدها بر اساس تسلط بر زبان انگلیسی یا زبان فرانسوی (دو زبان رسمی کانادا)، سن، تحصیلات و سابقه کار امتیازدهی می کند. برای متقاضیانی  که بالاترین امتیاز را داشته باشند به تناوب برگزاری پذیرش ها ITA (دعوتنامه برای تقاضا جهت اقامت دائم) صادر می شود. برای ورود در صف انتظار اکسپرس انتری داشتن پیشنهاد کار الزامی نیست.

افرادی که نمرات CRS بالایی دارند به احتمال زیاد دعوتنامه برای اقامت دائم کانادا را دریافت خواهند کرد ولی نکته مهم تر این است که  تجربه کاری کانادا نسبت به نمره کلی CRS یک متقاضی بسیار ارزشمند است.