آزمون آنلاین شهروندی کانادا؛ چالش های پیش رو

همانطور که میدانید محدودیت های کرونایی باعث به تعلیق درآمدن آزمون آنلاین شهروندی کانادا (Canadian Citizenship Online Test) شده است. و همین امر سبب محرومیت ده ها هزار متقاضی مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم کانادا از حق رای دادن در انتخابات کانادا و دریافت پاسپورت کانادایی گردیده است.

طبق اطلاعات دریافتی از وبسایت رسمی اداره مهاجرت کانادا (IRCC) در تاریخ ۷ سپتامبر ۲۰۲۰ حدود ۸۵۰۰۰ متقاضی منتظر شرکت در آزمون شهروندی کانادا بوده اند. مقیمان دائم کانادا (اقامت دائم کانادا) به منظور اخذ شهروندی و تابعیت کانادا باید در آزمون شهروندی این کشور شرکت کنند.

چنانچه این افراد موفق به دریافت تابعیت و شهروندی کانادا شوند قادر خواهند بود تا از مزایای بیشمار شهروندی کانادا بهره مند شوند. رسیدن به تابعیت و شهروندی کانادا و در نهایت نیز اخذ پاسپورت کانادایی برای بسیاری از افراد مهاجر به کانادا یک حرکت نمادین میباشد. و حکایت از این موضوع دارد که آنها به خوبی جذب جامعه کانادا شده اند.

اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (Immigration, Refugees and Citizenship Canada) اعلام کرده است که درصدد برگزاری آزمون و مصاحبه شهروندی کانادا به صورت آنلاین میباشد. اما در ابتدا باید در مورد راستی آزمایی هویت متقاضیان شرکت کننده در آزمون شهروندی کانادا اقدامات لازم را انجام دهد. در حال حاضر اداره مهاجرت کانادا زمان دقیق برگزاری آزمون آنلاین شهروندی کانادا را اعلام نکرده است. اما در طی بیانیه های اخیر اعلام کرده که از برخی متقاضیان مهاجرت به کانادا و روادید اقامت دائم کانادا دعوت میشود تا مجددا در آزمون حضوری شهروندی کانادا شرکت نمایند.

برای اطلاع از آخرین اخبار و قوانین دولت فدرال کانادا در زمان بحران کرونا پیشنهاد میکنیم به سایت افق به نشانی www.ofoghint.com مراجعه کرده و با وارد کردن نام و ایمیل خود در قسمت مربوطه به عضویت در خبرنامه افق درآیید. تا در این صورت اخبار آپدیت شده دولت کانادا به صورت روزانه برای شما عزیزان ایمیل گردد.

ofogh148 08 300x204 - آزمون انلاین شهروندی کانادا | مهاجرت کانادا | ویزای کانادا افق

چالش آزمون آنلاین تابعیت و شهروندی کانادا

همانطور که میدانید همه گیری ویروس کرونا نیاز به برگزار بسیاری از آزمون ها را به صورت آنلاین بیش از قبل افزایش داده است. در دانشگاه ها و کالج های کانادا نیز برگزاری ازمون ها به همین صورت بوده است. به همین دلیل دانشگاه های کانادا به تدبیر راه حل های بسیار زیادی برای برگزاری آزمون های Open-Book پرداخته اند. به عنوان مثال آنها ممکن است برای کاهش دادن تقلب از نرم افزارهایی استفاده نمایند که زمان آزمون را محدود میسازد. و یا اینکه به دانشجویان بین المللی و دانشجویان شهروند کانادا این اجازه را نمی دهند که بدون قفل شدن آزمون، به باز کردن Tab دیگری در کامپیوتر خود بپردازند. لازم به ذکر است برخی از بهترین دانشگاه های کانادا نیز از هوش مصنوعی برای غیرممکن ساختن تقلب دانشجویان استفاده کرده اند.

البته لازم است بدانید که سابقه استفاده از هوش مصنوعی در زمینه جلوگیری از تقلب به قبل از شیوع همه گیر ویروس کرونا باز می گردد. به عنوان مثال دولینگو برای اینکه به متقاضیان مهاجرت کانادا اجازه شرکت در آزمون دولینگو را دهد به مدت پنج سال از هوش مصنوعی استفاده میکرد. زیرا در ازمون دولینگو افراد متقاضی قادر اند در هر کجا که میخواهند به صورت آنلاین در آزمون زبان انگلیسی شرکت نمایند.

آقای سم فلایشمن (Sam Fleishman) مدیر آزمون زبان انگلیسی دولینگو اینگونه اظهار داشت که: “ما از دو نفر انسان برای مشاهده و نظارت بر کل ویدئو استفاده می کنیم… تا هوش مصنوعی به اشتباه و با گفتن این جمله که ” اینجا صدا می آید؛ بنابراین ممکن است کسی در اتاق شما باشد” متقاضیان شرکت در آزمون دولینگو یا برای برگزاری آزمون آنلاین شهروندی کانادا را اذیت نکند. زیرا هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) ممکن است به اشتباه نویزی را تشخیص دهد در حالی که دو نفر انسان به خوبی متوجه تمام صداها میشوند. و آنها میتوانند تشخیص دهند که این نویز تنها صدای پای دو بچه بوده است که در طبقه بالا مشغول راه رفتن هستند.

لازم به ذکر است برخی از دانشگاه های کانادا نتایج آزمون زبان انگلیسی دولینگو را قبول دارند. و همین امر دانشجویان بین المللی را قادر میسازد تا با نمره زبان آزمون Duolingo برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر خود در کانادا اقدام نمایند. سپس در صورت موفقیت قادر خواهند بود با اخذ ویزای تحصیلی کانادا وارد خاک این کشور شده و به تحصیل در کانادا (مهاجرت تحصیلی به کانادا) بپردازند.

ofogh148 07 300x200 - آزمون انلاین شهروندی کانادا | مهاجرت کانادا | ویزای کانادا افق

تعداد شهروندان جدید کانادایی از سال ۲۰۱۹ میلادی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است

اداره مهاجرت کانادا (IRCC) در روز ۱۴ مارس ۲۰۲۰ میلادی در واکنش به شیوع همه گیر بحران کرونا، به لغو تمامی آزمون های آنلاین شهروندی، آزمون های مجدد، مصاحبه ها و مراسم شهروندی کانادا پرداخت. اما مراسم مجازی تابعیت و شهروندی کانادا از تاریخ ذکر شده تاکنون ادامه داشته است. در حال حاضر با توجه به اینکه هر هفته چیزی حدود ۲۳۰۰ تا ۳۰۰۰ متقاضی مهاجرت و اقامت کانادا در مراسم تحلیف و شهروندی کانادا شرکت می کنند. اما باز هم این تعداد نسبت به سال ۲۰۱۹ میلادی که به طور هفتگی حدود ۴۷۰۰ متقاضی در مراسم شهروندی سوگند یاد میکردند بسیار کاهش یافته است. 

آقای اندرو گریفیث (Andrew Griffith) تحلیلگر سیاسی و مدیر سابق موسسه “شهروندی و چندفرهنگی گرایی” این تاخیر به وجود آمده در برگزاری آزمون های آنلاین تابعیت و شهروندی کانادا را موضوعی قابل درک توصیف کرده است. چرا که او معتقد است برگزاری آزمون به صورت آنلاین زیرساخت های خاصی را میطلبد. اما Andrew Griffith کاهش تعداد متقاضیان شرکت کننده در مراسم مجازی شهروندی کانادا را قابل قبول نمی داند. زیرا دولت کانادا از ماه مارس ۲۰۲۰ یعنی از زمان همه گیری ویروس کرونا تا کنون تنها ۷۰۰۰ مراسم آنلاین شهروندی برگزار نموده است. در حالی که استرالیا از ماه مارس ۲۰۲۰ تا کنون به برگزاری ۸۰۰۰۰ مراسم آنلاین شهروندی در کشور خود پرداخته است.

گریفیث می گوید: “وقتی که متقاضیان اخذ شهروندی کانادا به مراسم می رسند دیگر همه چیز حالت فرمالیته دارد. چرا که اساسا تمام بازبینی های امنیتی انجام شده و آنها تنها در آزمون شهروندی شرکت می کنند و سوگند می خورند. و زمانی که کار به این مرحله میرسد همه چیز به صورت کاملا روان و آسان انجام خواهد شد.” گفتنی است اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا از تاریخ ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۰ خدمات حضوری خود را از سر خواهد گرفت. به عنوان مثال برگزار کردن آزمون های مجدد به صورت حضوری در شهر ونکوور کانادا یکی از خدماتی است که از تاریخ ذکر شده اجرا خواهد شد. علاوه بر آن دولت کانادا تمام تلاش خود را خواهد کرد تا با نظارت بر نتایج به دست آمده بررسی کند که آیا میتواند در آینده ای نه چندان دور خدمات حضوری بیشتری را به متقاضیان مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم کانادا ارائه دهد یا خیر.  

ofogh148 02 300x200 - آزمون انلاین شهروندی کانادا | مهاجرت کانادا | ویزای کانادا افق

برای دریافت اطلاعات بیشتر و رزرو وقت مشاوره تخصصی با وکیل رسمی مهاجرت به کانادا در گروه بین الملل افق میتوانید با شماره ۳۱۰۷۱-۰۵۱ تماس حاصل فرمایید. وکیل مهاجرت به کانادا در مجموعه افق عضو رسمی انجمن ICCRC کانادا بوده و اشراف کاملی که به قوانین و مقررات دولت فدرال کانادا دارد. میتواند مهاجرت و اقامتی سریع و تضمینی در کانادا را برای کلاینت های خود به ارمغان آورد. فرصت را از دست ندهید و از تهدیدهای کرونایی ایجاد شده بیشترین بهره مندی را برای اپلای کانادا ۲۰۲۰ داشته باشید.